Laser Early Bird Series

Results are provisional as of 17:22 on May 25, 2017

Overall

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1 Early Bird Early Bird Race 2 Race 3 Early Bird Race 4 Early Bird Race 5 Early Bird Race 6 Early Bird Race 7 Early Bird Race 8 Early Bird Total Nett
1st 4.7 Laser 4.7 172339   Aisling Kilmartin   1200 1.0 3.0 2.0 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC (9.0 RET) (8.0 DNC) 36.0 13.0
2nd 4.7   Laser 4.7 2   Sarah Al Masry   1200 2.0 (4.0) (4.0) 3.0 (4.0) 3.3 OOD 3.0 3.0 26.3 14.3
3rd Standard   Laser 195096   Peter Kilmartin   1097 3.0 1.0 (7.0 RET) 2.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 5.0 4.0 34.0 15.0
4th Standard   Laser 201557   Johnathan Boyle   1097 4.0 2.0 (8.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 5.9 OOD (10.0 DNC) (8.0 DNC) 46.9 20.9
5th Standard   Laser 174419   Dave Kirwan   1097 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 2.0 2.0 45.0 23.0
6th Standard   Laser 198648   Conor Costello   1097 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 1.0 46.0 24.0
7th Standard   Laser 191318   Andy Cronin   1097 (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 4.0 6.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) (8.0 DNC) 49.0 24.0
8th Standard   Laser 180935   Paul Quinn   1097 5.0 5.0 (8.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 6.6 OOD (10.0 DNC) (8.0 DNC) 52.6 26.6
9th 4.7   Laser 4.7 189485   Cliona Fitzpatrick   1200 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 7.0 RET 49.0 27.0
10th Standard   Laser 173082   Joe Turner   1097 (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 5.0 6.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) (8.0 DNC) 52.0 27.0
11th Standard   Laser 170856   John White   1097 7.0 DNC 7.0 DNC (8.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 6.9 OOD (10.0 DNC) (8.0 DNC) 54.9 28.9
12th Standard   Laser 176719   Spencer Tilley   1097 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 7.0 RET 54.0 32.0
13th 4.7   Laser 4.7     Emma Gallagher   1200 7.0 DNC 7.0 DNC (8.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC (9.0 RET) (8.0 DNC) 58.0 33.0
14th Standard   Laser 162892   Liam Al Masry   1097 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 RET 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) (8.0 DNC) 58.0 33.0

Race 1 Early Bird - 08/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 4.7 Laser 4.7 172339   Aisling Kilmartin   1200 00:33:02 1.0
2 4.7   Laser 4.7 2   Sarah Al Masry   1200 00:33:10 2.0
3 Standard   Laser 195096   Peter Kilmartin   1097 00:30:41 3.0
4 Standard   Laser 201557   Johnathan Boyle   1097 00:31:02 4.0
5 Standard   Laser 180935   Paul Quinn   1097 00:31:10 5.0

Early Bird Race 2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Standard   Laser 195096   Peter Kilmartin   1097 00:30:05 1.0
2 Standard   Laser 201557   Johnathan Boyle   1097 00:30:48 2.0
3 4.7 Laser 4.7 172339   Aisling Kilmartin   1200 00:33:50 3.0
4 4.7   Laser 4.7 2   Sarah Al Masry   1200 00:34:00 4.0
5 Standard   Laser 180935   Paul Quinn   1097 00:31:45 5.0

Race 3 Early Bird

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Standard   Laser 191318   Andy Cronin   1097 00:40:20 1.0
2 4.7 Laser 4.7 172339   Aisling Kilmartin   1200 00:44:52 2.0
3 Standard   Laser 173082   Joe Turner   1097 00:41:10 3.0
4 4.7   Laser 4.7 2   Sarah Al Masry   1200 00:46:40 4.0
5 Standard   Laser 195096   Peter Kilmartin   1097 RET 7.0
5 Standard   Laser 162892   Liam Al Masry   1097 RET 7.0

Race 4 Early Bird

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 4.7 Laser 4.7 172339   Aisling Kilmartin   1200 00:43:38 1.0
2 Standard   Laser 195096   Peter Kilmartin   1097 00:40:20 2.0
3 4.7   Laser 4.7 2   Sarah Al Masry   1200 00:44:35 3.0
4 Standard   Laser 191318   Andy Cronin   1097 00:41:12 4.0
5 Standard   Laser 173082   Joe Turner   1097 00:41:54 5.0

Race 5 Early Bird - 22/04/17

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Standard   Laser 170856   John White   1097 00:34:36 1.0
2 Standard   Laser 201557   Johnathan Boyle   1097 00:35:01 2.0
3 Standard   Laser 180935   Paul Quinn   1097 00:35:26 3.0
4 4.7   Laser 4.7 2   Sarah Al Masry   1200 00:39:10 4.0

Race 6 Early Bird - 22/04/17

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 4.7   Laser 4.7 2   Sarah Al Masry   1200 OOD 3.3
2 Standard   Laser 201557   Johnathan Boyle   1097 OOD 5.9
13 Standard   Laser 180935   Paul Quinn   1097 OOD 6.6
14 Standard   Laser 170856   John White   1097 OOD 6.9

Race 7 Early Bird

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 4.7   Laser 4.7 189485   Cliona Fitzpatrick   1200 00:37:44 1.0
2 Standard   Laser 174419   Dave Kirwan   1097 00:34:44 2.0
3 4.7   Laser 4.7 2   Sarah Al Masry   1200 00:38:44 3.0
4 Standard   Laser 198648   Conor Costello   1097 00:35:39 4.0
5 Standard   Laser 195096   Peter Kilmartin   1097 00:37:25 5.0
6 Standard   Laser 176719   Spencer Tilley   1097 00:48:03 6.0
7 4.7 Laser 4.7 172339   Aisling Kilmartin   1200 RET 9.0
7 4.7   Laser 4.7     Emma Gallagher   1200 RET 9.0

Race 8 Early Bird - 29/04/17

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Standard   Laser 198648   Conor Costello   1097 00:27:24 1.0
2 Standard   Laser 174419   Dave Kirwan   1097 00:27:41 2.0
3 4.7   Laser 4.7 2   Sarah Al Masry   1200 00:31:58 3.0
4 Standard   Laser 195096   Peter Kilmartin   1097 00:31:00 4.0
5 4.7   Laser 4.7 189485   Cliona Fitzpatrick   1200 RET 7.0
5 Standard   Laser 176719   Spencer Tilley   1097 RET 7.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com