Thursday Mixed

Malahide Yacht Club

Results are provisional as of 15:17 on October 3, 2021

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY THR1
10-06 1900
THR2
17-06 1900
THR4
01-07 1900
THR6
15-07 1900
THR5
08-07 1900
THR6
15-07 1900
THR7
22-07 1900
THR8
12-08 1900
THR9
19-08 1900
THR10
26-08 1900
Total Nett
1st     2000     Paul Quinn Stephanie Hogan 1114 (4.0) (8.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 DNC (7.0 DNC) 35.0 9.0
2nd     Topaz Uno 5805   Josh Hansom   1251 (5.0) 5.0 1.0 (8.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) 2.0 (6.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 42.0 15.0
3rd     Topaz Uno     Bob Sugrue   1251 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 2.0 (6.0 DNC) 3.0 4.0 DNC (7.0 DNC) 45.0 16.0
4th     TOPPER 440   Joanna Berry   1365 2.0 1.0 (7.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 DNC (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (7.0 DNC) 54.0 24.0
5th     TOPPER 48053   Viktor   1365 (8.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 DNC (8.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 4.0 DNC 3.0 55.0 24.0
6th     420 48504   Jamie Malcolm Archie Malcolm 1105 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (7.0 DNC) 3.0 5.0 DNC 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (7.0 DNC) 57.0 27.0
7th     TOPPER 46717   Ben Moreau   1365 3.0 3.0 (7.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 DNC (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (7.0 DNC) 57.0 27.0
8th     Topaz Uno     Jake Church   1251 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 (6.0) 5.0 DNC (6.0) 3.0 6.0 DNC 4.0 DNC 4.0 55.0 27.0
9th     TOPPER     Aoife McMahon   1365 1.0 (8.0 DNC) (7.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 DNC (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC 7.0 DNC 60.0 29.0
10th     420 52227   Ciara mcMahon Joanna Berry 1105 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (7.0 DNC) 4.0 5.0 DNC 4.0 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (7.0 DNC) 59.0 29.0
11th           Ruth Doyle     (8.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 DNC (8.0 DNC) 5.0 DNC (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC 2.0 62.0 30.0
12th     420 53871   Hugo Mickova   1105 5.0 ood 4.0 (7.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 DNC (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (7.0 DNC) 60.0 30.0
13th     420 55472   Sean Cronin Sarah White 1105 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 DNC (8.0 DNC) 5.0 DNC (8.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 4.0 DNC 7.0 DNC 63.0 31.0
14th     420 54468   Andrew Boyle Ben Patterson 1105 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 (8.0 DNC) 5.0 DNC (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC 7.0 DNC 63.0 31.0
15th     Topaz Uno 4010   Tom Sheehy   1251 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (7.0 DNC) 5.0 5.0 DNC 5.0 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (7.0 DNC) 61.0 31.0
16th     TOPPER 46130   William Cronin   1365 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 DNC (8.0 DNC) 5.0 DNC (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 7.0 DNC 64.0 32.0
17th     420 48504   Archie Malclolm   1105 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 4.0 (8.0 DNC) 5.0 DNC (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC 7.0 DNC 64.0 32.0
18th     Topaz Uno     Oisin Donnelly   1251 (8.0 DNC) 6.0 (7.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 DNC (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC 5.0 63.0 32.0
19th     Topaz Uno 5   Finlay McDuirmuid   1251 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 DNC (8.0 DNC) 5.0 DNC (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 2.0 7.0 DNC 65.0 33.0
20th     RS FEVA XL     Unknown 6108   1244 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 DNC (8.0 DNC) 5.0 DNC (8.0 DNC) 4.0 6.0 DNC 4.0 DNC 7.0 DNC 65.0 33.0

THR1 - 10-06 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1     TOPPER     Aoife McMahon   1365   34:25 0:25:13 1.0
2     TOPPER 440   Joanna Berry   1365   36:53 0:27:01 2.0
3     TOPPER 46717   Ben Moreau   1365   42;10 0;30;53 3.0
4     2000     Paul Quinn Stephanie Hogan 1114   36:47 0:33:01 4.0
5     Topaz Uno 5805   Josh Hansom   1251   41:30 0:33:10 5.0
5     420 53871   Hugo Mickova   1105   ood   5.0

THR2 - 17-06 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1     TOPPER 440   Joanna Berry   1365   42:54 0:31:26 1.0
2     TOPPER 48053   Viktor   1365   46:25 0:34:00 2.0
3     TOPPER 46717   Ben Moreau   1365   47:00 0:34:26 3.0
4     420 53871   Hugo Mickova   1105   38:23 0:34:44 4.0
5     Topaz Uno 5805   Josh Hansom   1251   44:14 0:35:22 5.0
6     Topaz Uno     Oisin Donnelly   1251   48:00 0:38:22 6.0

THR4 - 01-07 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1     Topaz Uno 5805   Josh Hansom   1251   55:05 0:44:02 1.0
2     Topaz Uno     Bob Sugrue   1251   56:52 0:45:27 2.0
3     420 54468   Andrew Boyle Ben Patterson 1105   50:41 0:45:52 3.0
4     420 48504   Archie Malclolm   1105   50:49 0:45:59 4.0
5     Topaz Uno     Jake Church   1251   60:39 0:48:29 5.0

THR6 - 15-07 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1     2000     Paul Quinn Stephanie Hogan 1114   52:51 0:47:26 1.0
2     Topaz Uno     Bob Sugrue   1251   64:08 0:51:16 2.0
3     420 48504   Jamie Malcolm Archie Malcolm 1105   57:27 0:51:59 3.0
4     420 52227   Ciara mcMahon Joanna Berry 1105   61:46 0:55:54 4.0
5     Topaz Uno 4010   Tom Sheehy   1251   71:10 0:56:53 5.0
6     Topaz Uno     Jake Church   1251   71:42 0:57:19 6.0

THR5 - 08-07 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1     2000     Paul Quinn Stephanie Hogan 1114   51:10 0:45:56 1.0
2     Topaz Uno 5805   Josh Hansom   1251   59:01 0:47:11 2.0
3     Topaz Uno     Bob Sugrue   1251   60:51 0:48:38 3.0

THR6 - 15-07 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1     2000     Paul Quinn Stephanie Hogan 1114   52:51 0:47:26 1.0
2     Topaz Uno     Bob Sugrue   1251   64:08 0:51:16 2.0
3     420 48504   Jamie Malcolm Archie Malcolm 1105   57:27 0:51:59 3.0
4     420 52227   Ciara mcMahon Joanna Berry 1105   61:46 0:55:54 4.0
5     Topaz Uno 4010   Tom Sheehy   1251   71:10 0:56:53 5.0
6     Topaz Uno     Jake Church   1251   71:42 0:57:19 6.0

THR7 - 22-07 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1     2000     Paul Quinn Stephanie Hogan 1114   57:19 0:51:27 1.0
2     Topaz Uno 5805   Josh Hansom   1251   68:46 0:54:58 2.0
3     Topaz Uno     Jake Church   1251   71:40 0:57:17 3.0
4     RS FEVA XL     Unknown 6108   1244   75:16 1:00:30 4.0

THR8 - 12-08 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1     2000     Paul Quinn Stephanie Hogan 1114   39:52 0:35:47 1.0
2     420 55472   Sean Cronin Sarah White 1105   40:09 0:36:20 2.0
3     Topaz Uno     Bob Sugrue   1251   46:45 0:37:22 3.0
4     TOPPER 48053   Viktor   1365   52:05 0:38:09 4.0

THR9 - 19-08 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1     TOPPER 46130   William Cronin   1365   42:37 0:31:13 1.0
2     Topaz Uno 5   Finlay McDuirmuid   1251   40:09 0:32:06 2.0

THR10 - 26-08 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1     Topaz Uno 5805   Josh Hansom   1251 1 1.0
2           Ruth Doyle     2 2.0
3     TOPPER 48053   Viktor   1365 3 3.0
4     Topaz Uno     Jake Church   1251 4 4.0
5     Topaz Uno     Oisin Donnelly   1251 5 5.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com